Wojskowa Komenda Uzupełnień w Rybniku

czcionka większa czcionka normalna czcionka mniejsza
16 sierpnia 2019
Święto Wojska Polskiego w Rybniku

W dniu 16 sierpnia 2019 r. uroczystości Święta Wojska Polskiego oraz 100-lecia Wybuchu Powstań Śląskich rozpoczęły się złożeniem kwiatów oraz zniczy pod pomnikiem powstańców na Cmentarzu Komunalnym w Rybniku. Następnie została odprawiona Msza Święta w intencji Ojczyzny i powstańców śląskich z udziałem chóru w Kościele Parafialnym Matki Boskiej Bolesnej w Rybniku.

Oficjalne uroczystości zorganizowane przez Wojskowego Komendanta Uzupełnień w Rybniku i Prezydenta Miasta Rybnika odbyły się na rybnickim kampusie. Tegoroczne Święto uświetniła kompania honorowa 6 batalionu powietrzno-desantowego z Gliwic, żołnierze 5 pułku chemicznego z Tarnowskich Gór oraz Orkiestra Dęta Miasta Rybnika.

Uroczystości na kampusie rozpoczął meldunek o gotowości do jej rozpoczęcia, który Wojskowemu Komendantowi Uzupełnień złożył dowódca uroczystości kpt. Mariusz Kamiński.
W ramach uroczystości wręczone zostały mianowania na wyższe stopnie wojskowe oraz odznaka pamiątkowa Wojskowej Komendy Uzupełnień w Rybniku.
Za wykonywanie obowiązków podczas ćwiczeń rotacyjnych oraz nienaganną postawę żołnierską, Wojskowy Komendant Uzupełnień wyróżnił żołnierzy rezerwy listami  gratulacyjnymi. Brązowy Medal „Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny” otrzymał pracownik Wojskowej Komendy Uzupełnień w Rybniku, Pan Jan Koczar.

Apel Pamięci odczytała ppor. Agnieszka Grażul z  6 batalionu powietrzno-desantowego,
po czym dla uczczenia pamięci bohaterów walk o niepodległość Rzeczypospolitej oddano salwę honorową.
Po zakończeniu części oficjalnej uroczystości drużyna Pułku Reprezentacyjnego Wojska Polskiego z Warszawy zaprezentowała pokaz musztry paradnej.

Po oficjalnych uroczystościach gości zaproszono na spektakl z elementami rekonstrukcji historycznej pt. „Za mało na wojnę, za dużo na pokój” w wykonaniu Teatru SAFO działającego przy Rydułtowskim Domu Kultury w Rydułtowach.

Dzięki doskonałej współpracy z Domem Kultury Rybnik – Chwałowice w drugiej części wojskowych uroczystości zorganizowano wiele atrakcji. Zaproszeni goście i mieszkańcy miasta mieli okazję skorzystać z wielu atrakcji takich jak: „Śląsko Bajarka”, Retro Atelier, stanowiska warsztatowe dla dzieci związane z powstaniami oraz historią i kulturą Śląska, a także spektakl dla najmłodszych pt. „Bery o powstaniu” w wykonaniu Teatru Lalek Marka Żyły.

W uroczystościach udział wzięły poczty sztandarowe współpracujących szkół prowadzących klasy mundurowe: Zespołu Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego w Raciborzu, Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 w Rydułtowach, Zespołu Szkół Nr 3 w Jastrzębiu – Zdroju, Liceum Ogólnokształcącego w Rybniku Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Katowicach oraz Bractwa Kurkowego Miasta Rybnika. Swoje stanowiska, obok Wojskowej Komendy Uzupełnień w Rybniku, zaprezentowały jednostki wojskowe: 6 batalion powietrzno-desantowy z Gliwic oraz 5 Pułk chemiczny w Tarnowskich Górach, a także organizacje pozarządowe: Jednostka Strzelecka 3054 z Raciborza, TF 13 SCORPION z Jankowic oraz wystawy plenerowe z Muzeum Czynu Powstańczego na Górze Św. Anny, eksponaty legionowe oraz z Muzeum Wojny Obronnej Rybnik 1939.

W ramach wojewódzkich obchodów Święta Wojska Polskiego, które odbyły się w Katowicach 14 sierpnia, Szef Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Katowicach odznaczył Wojskowego Komendanta Uzupełnień w Rybniku ppłk. Roberta Rytera oraz Szefa Wydziału - Zastępcę Wojskowego Komendanta Uzupełnień w Rybniku mjr Krzysztofa Szmyta Złotym Medalem „Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny”.

 

Dołączona galeria zdjęć: Święto Wojska Polskiego w Rybniku

Zobacz więcej w galerii: Święto Wojska Polskiego w Rybniku
generuj pdf
go-up
Kontakt

Wojskowa Komenda Uzupełnień w Rybniku
Piłsudskiego 2
44-200 Rybnik
tel. 261124708
fax. 261124707
wku.rybnik@ron.mil.pl

    
  • BIP