Ochotników powołuje się do TSW na okres od roku do 6 lat. Może on zostać przedłużony na kolejny okres, na wniosek lub za zgodą żołnierza OT, przez dowódcę jednostki wojskowej, w której żołnierz OT pełni służbę.
Żołnierz OT w pierwszym okresie pełni TSW rotacyjnie nieprzerwanie przez okres:
- 16 dni (szkolenie podstawowe), jeżeli wcześniej nie pełnił czynnej służby wojskowej i nie złożył przysięgi wojskowej;
- 8 dni (szkolenie wyrównawcze), jeżeli jest żołnierzem rezerwy, czyli pełnił już czynną służbę wojskową i złożył przysięgę wojskową.
Na zakończenie tego szkolenia zapoznaje się z wykazem dni, w których w danym roku kalendarzowym służba jest pełniona rotacyjnie i zawiadamia o tym niezwłocznie swojego pracodawcę.
Szkolenie podstawowe i wyrównawcze to zaledwie początek. Cały proces szkolenia trwa 3 lata i odbywa się zazwyczaj w trybie weekendowym.
I rok:
Szkolenie indywidualne – ma charakter szkolenia ogólnowojskowego, którego celem jest opanowanie prawidłowych nawyków i właściwych reakcji żołnierza na współczesnym polu walki. Najważniejsze elementy szkolenia to: strzelanie z broni indywidulanej, taktyka, pierwsza pomoc przedmedyczna, elementy przetrwania.
II rok:
Szkolenie specjalistyczne – skupia się na wyszkoleniu żołnierza w zakresie konkretnej funkcji pełnionej w pododdziale, w ramach „dwunastki”, np. saper, radiotelefonista, sanitariusz.
III rok:
Szkolenie zgrywające pododdziały – na tym etapie najważniejsze jest zgrywanie zespołu z uwzględnieniem uwarunkowań terenu miejskiego, górskiego, ogólnego i wodnego, który będzie obszarem działań „Terytorialsów”.
Po zakończeniu trzeciego roku szkolenia żołnierz OT osiąga status gotowości bojowej.
Terytorialna służba wojskowa jest pełniona możliwie najbliżej obszaru zamieszkania żołnierza OT. TSW pełni się:
- ROTACYJNIE – w jednostce wojskowej w terminach określonych przez dowódcę, a mianowicie:
- DYSPOZYCYJNIE – poza jednostką wojskową, pozostając w gotowości do stawienia się do służby pełnionej rotacyjnie w terminie i miejscu wskazanych przez dowódcę.
Żołnierz OT może zostać wezwany w trybie natychmiastowego stawiennictwa do pełnienia TSW rotacyjnie w celu:
- sprawdzenia gotowości mobilizacyjnej i bojowej jednostek wojskowych;
- udziału jednostek wojskowych w zwalczaniu klęsk żywiołowych i likwidacji ich skutków, działaniach antyterrorystycznych i z zakresu ochrony mienia, akcjach poszukiwawczych oraz ratowania lub ochrony zdrowia i życia ludzkiego, oczyszczaniu terenów z materiałów wybuchowych i niebezpiecznych pochodzenia wojskowego oraz ich unieszkodliwianiu, a także w realizacji zadań z zakresu zarządzania kryzysowego;
- przeciwdziałania zagrożeniu bezpieczeństwa państwa, jeżeli jest to niezbędne do wykonywania zadań Sił Zbrojnych i roli Wojsk Obrony Terytorialnej w tym zakresie.
Kontakt
Wojskowa Komenda Uzupełnień w Rybniku:
p. Katarzyna GRODECKA: 261 124 747
p. Edyta SZYMURA: 261 124 732
mjr Piotr JANOSZ: 261 124 730
e-mail: wku.rybnik@ron.mil.pl